Jucătorii de baschet din Tsmoki-Minsk au învins UNICS în meciul VTB United League

Jucătorii de baschet ai echipei Tsmoki-Minsk au câștigat în prelungiri împotriva Kazan UNICS în meciul VTB United League.

Scorul a fost 87:85.

Meciul a avut loc astăzi, 5 februarie, pe Arena Minsk. Oaspeții au arătat un avantaj la începutul jocului, ajungând uneori la 10-11 puncte. Cu toate acestea, până la sfârșitul primului sfert, bielorușii au redus semnificativ diferența și au preluat rapid conducerea, după care ambele echipe nu și-au dat pauză, luând alternativ conducerea cu șuturi precise de 3-5. La un moment dat, echipa Kazan a luat un avans de 10 puncte.

Totuși, gazdele și-au prins din urmă adversarii și scorul a fost 77:77. A fost stabilită o perioadă suplimentară de cinci minute, care s-a încheiat cu victoria lui „Tsmokov”

Cel mai productiv jucător al echipei Minsk a fost Antonio Graves, care a avut 19 puncte.

Pe baza rezultatelor a 15 meciuri jucate, Tsmokov a câștigat 4 victorii. În prezent, ei se află pe locul 12 din 13 participanți la turneu. Astfel, meciul de astăzi a întrerupt seria pierderilor baschetbalistilor minsk.

Următorul meci va avea loc pe 19 februarie pe aceeași arenă. Belarusii vor concura cu Astana, care se află pe locul 8 în turneu.