Slovenia a devenit medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale din 2017

S-a stabilit medaliatul cu bronz la Campionatul Mondial de handbal 2017.

În lupta pentru locul trei în campionatul mondial, echipa slovenă a câștigat – a învins echipa croată cu scorul de 31:30.

Actualul Campionat Mondial de handbal are loc în Franța. Este de remarcat faptul că acest „bronz” este prima medalie de campionat mondial pentru sloveni.

Prima jumătate a întâlnirii a fost lăsată pe seama croaților. Echipele merg la pauză cu scorul 13:18 în favoarea acestuia din urmă.

După reluarea jocului, echipa croată a continuat să controleze situația pe teren, dar slovenii au nivelat treptat jocul, apoi au început să-și depășească complet adversarii în puterea ofensivă. Drept urmare, cu 3 minute înainte de finalul meciului, scorul a devenit egal – 29:29. Dar chiar dacă croații au luat conducerea – 29:30, echipa slovenă a reușit să marcheze două goluri în timpul rămas și să nu rateze niciunul. Scorul final este 31:30.

Finala turneului va avea loc astăzi. Medaliile de aur ale campionatului vor fi concurate de echipele Franței și Norvegiei. Transmisiune live pe „Belarus 5” la 19:30.