Echipa feminină a Belarusului (U-21) la hochei în sală a devenit medaliată cu argint a Campionatului European

Echipa de tineret feminin de hochei în sală din Belarus a ocupat locul doi la Campionatul European.

În finala, care a avut loc la Viena, bielorușii s-au întâlnit cu echipa cehă. Cehii au câștigat meciul cu scorul de 2:1.

Timpul principal al finalei s-a încheiat la egalitate. Mai întâi, în minutul 9, belarusa Evgeniya Filippovich a marcat, dar după pauză, hocheiștii din Cehia, grație eforturilor lui Natalie Novakova, au egalat scorul.

În seria loviturilor de după meci, reprezentanții Cehiei au avut mai mult succes. Actualul „aur” a fost primul pentru echipa cehă în ultimii douăzeci de ani.

Locul trei la Campionatul European a fost ocupat de echipa rusă, care în meciul pentru bronz a învins și Elveția cu scorul de 2:1, și tot la lovituri de departajare.