Scardino a terminat pe locul 23 la startul în masă

Cursa de start în masă feminină s-a încheiat la Antholz.

Cursa a avut loc în cadrul celei de-a șasea etape a Cupei Mondiale la biatlon. Printre participanți a fost o reprezentantă a Belarusului, Nadezhda Skardino.

Atleta însăși notează că cursa a fost destul de dificilă, iar la un moment dat s-au gândit chiar să renunțe la cursă, dar belarusa nu a renunțat și a terminat cursa pe poziția 23. Distanța față de lider a fost de 1 minut. 32,1 sec. Scardino a făcut o greșeală pe primul poligon de tragere.

Germana Nadine Horchler a sărbătorit victoria în startul în masă. Timpul ei de terminare a fost de 36 de minute. 11,5 sec. Câștigătorul nu a făcut greșeli.

Pe locul doi a fost ocupat și reprezentanta Germaniei Laura Dahlmeier. Era cu 3,1 secunde în spatele liderului. și a făcut o greșeală pe prima linie și două pe a patra.

Bronzul în cursă îi aparține cehiei Gabriela Koukalova. Lag – 8,0 sec. Câte o ratare fiecare pe prima și a doua linie.

Finalul cursei a fost foarte tensionat. Koukalova era în frunte, dar în ultimul minut a pierdut în continuare în fața a două reprezentanți ai Germaniei.