Biatlon: bielorușii cu Domracheva au ajuns pe locul opt în ștafetă

La competiția de biatlon feminin din cadrul Cupei Mondiale, sportivele din Belarus au terminat pe locul opt.

Nadezhda Skardino a fost prima care a urcat pe pista de schi, iar ea i-a predat ștafeta lui Nadezhda Pisareva, fiind pe locul 13.

Pisareva a făcut un start bun și și-a completat distanța pe locul 7.

A fost urmată de Daria Domracheva. Campioana din Belarus, chiar și după o pauză de 2 ani, a dat dovadă de încredere și viteză și a fost la doar câteva secunde în spatele liderului cursei, franțuzoaica Anaïs Bescond. Cu toate acestea, Domracheva nu a reușit să iasă câștigătoare din cauza faptului că a folosit 4 cartușe suplimentare la liniile de tragere.

Irina Krivko a intrat pe distanță pe locul patru, terminând pe locul 8, după ce a petrecut trei runde suplimentare la poligon.

De spus că fetele de la echipa germană au fost primele în cursă. Francezii au luat argint. Bronz – norvegian.

Să vă reamintim că cursa masculină a avut loc cu o zi înainte, în cadrul aceleiași Cupe Mondiale. Belarusii au ajuns pe locul 16.