Biatleta cehă Koukalova a câștigat startul în masă la Cupa Mondială

Pe 8 ianuarie, la Cupa Mondială de la Oberhof (Germania), biatletul ceh a câștigat aurul la startul în masă. Gabriela Koukalova a parcurs o distanță de doisprezece kilometri și jumătate în doar 37 de minute și 20,5 secunde.

Germana Laura Dahlmeier a luat argintul. Cehia a luat din nou bronzul. Cehia Eva Puskarcikova a fost a treia.

Rusia a ocupat locul 13.

Belarus s-a remarcat și în competiție. Ea nu a primit niciun premiu, dar belarusa Nadezhda Skardino a ocupat totuși locul 18, ceea ce este un rezultat bun, mai ales că alți sportivi din Republica Belarus nu au participat la startul în masă.

Următoarea etapă a Cupei Mondiale de biatlon va avea loc la Ruhpolding (Germania) pe 11 ianuarie și va dura până pe 15 ianuarie.