Fourcade a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială de biatlon

Cursa de urmărire masculină a etapei KM din Oberhof s-a încheiat.

Unul dintre cei mai puternici biatleți de pe planetă, Martin Fourcade, a excelat. Sportivul francez a parcurs distanța în 36 de minute și 45,7 secunde.

Locul doi i-a revenit Arnd Peiffer (Germania), care a terminat la 1 minut și 9,9 secunde în spatele câștigătorului. Locul trei a fost ocupat de reprezentantul Italiei, Dominik Windisch. Era în urmă cu 1 minut și 32,4 secunde.

Cel mai bun rezultat în rândul belarușilor l-a arătat Serghei Bocharnikov. Cu o distanță de 4 minute față de primul loc. și 36,8 sec. s-a clasat pe locul 36. Un alt belarus, Roman Yeletnov, s-a retras din cursă.

Cursa de urmărire feminină va începe la ora 16.40. Belarușii vor fi reprezentați de Irina Krivko, Daria Domracheva și Daria Yurkevich.