1 BGK numit după Meshkov a ajuns în semifinalele ligii SEHA - Restaurant Rozengeur

BGK numit după Meshkov a ajuns în semifinalele ligii SEHA

Club de handbal numit după. Meshkova (Brest) a reușit să ajungă în etapa finală a ligii SEHA.

În primul meci din sferturi de finală împotriva lui „Nexe” (Croația), sportivii din Belarus au rămas inițial în urma adversarilor, dar până la sfârșitul primei reprize au reușit să egaleze scorul – 11:11.

Meciul a devenit mult mai clar la începutul reprizei secunde. Handbalistii de la Brest au luat initiativa si treptat au intrat in frunte. Au reușit să țină terenul și să câștige cu scorul de 28:24 și să ajungă în semifinale.

Cel mai productiv jucător din echipa Brest a fost Dmitry Kamyshik. A marcat 8 goluri.

Handbalistii din Belarus vor trebui să concureze cu Vardar (Macedonia) pentru a ajunge în finală. Să remarcăm că în sezonul precedent această echipă a ocupat locul 2 în campionatul SEHA-liga, iar sportivii noștri au ajuns pe locul trei. În acest sezon, rivalele s-au întâlnit deja de două ori – în meciul care a avut loc la Brest, gazdele au câștigat – 30:22, iar la Skopje, handbalistii macedoneni s-au răzbunat – 28:25.