Etapa finală a Cupei Mondiale de biatlon a început la Khanty-Mansiysk

Sportivul francez Martin Fourcade, care a câștigat sprintul la etapa de biatlon KM din Khanty-Mansiysk, și-a înmânat medalia unui fan din Rusia.

Agenția R-Sport a spus că fata l-a oprit pe biatlet în drum spre o conferință de presă. A cerut să facă o fotografie cu ea. Fourcade, la rândul său, a scos medalia de aur și a dat-o unui fan. Mai târziu a spus că de multe ori le dă trofeele fanilor. El speră că sunt mulțumiți de astfel de cadouri, pentru că le rămân mai mult decât amintiri.

În același timp, biatletul a subliniat că nu se desparte doar de premii speciale, precum medaliile olimpice și Big Crystal Globe.

Să vă reamintim că la Khanty-Mansiysk, sportivul de 26 de ani a câștigat sprintul de zece kilometri. Rusul Anton Shipulin a terminat pe locul al doilea, în timp ce germanul Benedikt Doll a câștigat bronzul.

Biatleții din Belarus nu au reușit să intre în primii zece. Cel mai bun rezultat l-a dat Vladimir Chepelin, care a terminat pe locul 25.

Belarusul Yuri Lyadov a ocupat locul 29, rețineți că nu a făcut nicio greșeală, Dmitry Abasheev a ajuns pe locul 44, Dmitry Dyuzhev a terminat pe locul 69. La sprint au participat 89 de sportivi.

În clasamentul general al cupei, prima poziţie este ocupată de Fourcade (993 de puncte), Shipulin este pe locul doi (876 de puncte), iar slovenul Jakov Fak este pe locul trei (823 de puncte).

Astăzi, 20 martie, la Khanty-Mansiysk va avea loc un sprint de 7,5 kilometri între femei. Fanii din Belarus vor putea urmări o transmisie în direct a acestei curse pe canalul TV Belarus 2. Începe la 14:55.