Shipulin a picat cursa de sprint la Campionatele Mondiale

Ieri, 7 martie, în Finlanda Kontiolahti, bărbați și femei au concurat în curse de sprint în această cursă, atât favoritul rus Anton Shipulin, cât și vedeta biatlonului din Belarus, Daria Domracheva, au avut ghinion.

Câștigătorii în cursa masculină au fost: Johannes Boe (Norvegia) – aur, Nathan Smith (Canada) – argint, Tarjei Boe (fratele mai mare al câștigătorului, Norvegia) – bronz.

La sprintul feminin, locurile s-au repartizat astfel: pe primul loc a terminat Marie Dorin-Habert (Franţa), pe locul doi a terminat biatleta poloneză Veronika Nowakowska-Ziemniak, bronzul i-a revenit ucraineanei Valentina Semerenko.

După cursă, Anton Shipulin, care a terminat doar pe locul 18, a spus că a fost împiedicat de vânturile puternice și de condiția fizică proastă. În același timp, el a remarcat că norocul zâmbește celor mai puternici, ceea ce înseamnă că nu a fost cel mai puternic din această cursă. Cu toate acestea, sportivul nu disperă și este încrezător că va putea în continuare să devină premiat la aceste competiții.

Daria Domracheva a terminat pe locul 25. Sportivul a fost, de asemenea, foarte afectat de condițiile meteorologice. Biatleta a făcut 5 greșeli, care i-au stricat toate șansele de câștig.

Astăzi, 8 martie, vor avea loc cursele de urmărire. Bărbații vor merge la cursul de 12,5 kilometri la ora 15:15. Concursul feminin va începe la ora 18.00. Îi așteaptă un traseu de 10 kilometri.