Biatleții cehi au câștigat ștafeta mixtă la Campionatele Mondiale de la Kontiolahti

Ieri, 5 martie, în orașul finlandez Kontiolahti s-a deschis cel de-al 49-lea Campionat Mondial de biatlon sportivii din Belarus au terminat pe locul patru la ștafeta mixtă;

Cehii au terminat pe primul loc (Gabriela Soukalova, Veronika Viktova, Ondrej Moravec, Michal Szlesingr), rezultatul lor a fost de 1 oră 20 minute 27,2 secunde. Francezii au terminat pe secundă distanța (+20,2 secunde), biatleții norvegieni au câștigat medalia de bronz (+27,2 secunde; 1 buclă de penalizare). Sportivii ruși au terminat doar pe locul zece.

Onoarea țării noastre a fost apărat de Yuri Lyadov, Vladimir Chepelin, Daria Domracheva și Nadejda Skardino. Aș dori să menționez că, pe toată durata cursei, biatleții din Belarus au rămas printre candidații la premii.

Nadezhda Skardino a trecut ștafeta a cincea, urmată de Daria Domracheva și a preluat rapid conducerea, oferindu-i lui Vladimir Chepelin ocazia de a începe cu un avans de douăzeci de secunde. Sportivul a dat dovadă de viteză bună, dar a folosit 3 cartușe suplimentare. Al patrulea biatlet al nostru a fost dezamăgit prin împușcare. În ciuda faptului că Yuri Lyadov a intrat în segmentul său de ștafetă cu un avantaj (11,7 secunde), acesta nu a reușit să-și mențină conducerea. Sportivul a folosit 4 cartușe suplimentare și a terminat pe locul patru, la 31 de secunde în urma câștigătorilor.

Să vă reamintim că în acest sezon bielorușii au participat de trei ori la ștafeta mixtă. Mai mult, primele două ori au ajuns la linia de sosire doar pe locul 11.

Mâine, 7 martie, toți fanii de biatlon își vor putea din nou să-și aplaude favoriții. Cursa de sprint de 10 kilometri masculin va începe la ora 15:00, în timp ce cursa de sprint de 7,5 kilometri feminin va începe la 18:30.