Jokerit a învins Dynamo Minsk

Ieri, 2 martie, hocheiștii finlandezi ai clubului Jokerit au învins formația dinamovistă a capitalei cu scorul de 5:0.

Să vă reamintim că meciul a avut loc pe gheața Arenei Minsk. Organizatorii, cu sprijinul sponsorilor, au organizat o adevărată sărbătoare pentru suporteri chiar înainte de începerea jocului. Chiar la intrarea în complexul cultural și sportiv, spectatorii îl așteptau pe MAZ, care a participat la raidul Dakar 2015.

Grupul de sprijin al clubului „Hot Crystals” al capitalei, precum și participanții la competiția „Miss Dynamo”, au evoluat în foaier.

Deja la arenă, fanii au avut o surpriză, sponsorii au dat tuturor un tricou. Angajații clubului au întins acest cadou încă de dimineață, pentru că a fost necesar ca peste 15 mii de spectatori să primească tricouri.

Totuși, meciul în sine nu a devenit aceeași sărbătoare pentru fani. Prima repriză s-a încheiat la egalitate amicală. Dar deja în primele minute ale celei de-a doua, Jokerit a preluat conducerea. Au avut impact și cele 12 minute de penalty pe care le-a primit jucătorul de hochei Bison Jonathan Chichu. Se părea că finlandezii nu se puteau opri. În a doua perioadă, pur și simplu ne-au zdrobit echipa și au marcat 5 goluri împotriva noastră în 20 de minute.

În a treia perioadă, din nou, niciunul dintre adversari nu a reușit să facă șuturi eficiente.

Să vă reamintim că în acest moment echipa Minsk pierde seria 1:2. Cu toate acestea, astăzi au șansa de a egala scorul. Al patrulea meci al seriei va avea loc pe Arena Minsk. Începe la ora 19:30.