Belarus a ocupat locul al treilea la turneul internațional de hochei din Danemarca

Sâmbătă, 7 februarie, formația din Belarus a reușit să învingă echipa Franței cu scorul de 2:1 în meciul final al turneului internațional Metal Euro Ice Hockey Challenge.

În acest joc, golul a fost apărat de Igor Brikun. El l-a înlocuit pe Dmitri Milchakov. Literal la începutul meciului, jucătorii noștri de hochei au reușit să marcheze două goluri, apoi pe tot parcursul jocului au încercat să-și mențină avantajul. În minutul 15 al primei reprize, Roman Dostanko a deschis scorul, iar un minut mai târziu Andrei Kolosov a marcat al doilea gol.

În a doua perioadă, francezii au jucat mai activ și au creat în mod repetat o amenințare reală pentru golul belarus. Dar sportivii noștri au jucat o apărare excelentă.

Abia în a treia perioadă Florian Shakiashvili a reușit să marcheze primul și singurul gol împotriva noastră.

Conform rezultatelor turneului, Norvegia a ocupat primul loc, Danemarca a ocupat locul al doilea, echipa Belarusului a ocupat locul 3, iar echipa franceză a ocupat locul 4.