Echipa națională de hochei a Belarusului a pierdut al doilea meci la turneul din Danemarca

La turneul internațional Metal Euro Ice Hockey Challenge de la Copenhaga, jucătorii noștri de hochei au pierdut în prelungiri în fața echipei daneze – 1:2.

Antrenorul principal al echipei noastre, Dave Lewis, a spus că acest meci a fost mai semnificativ decât jocul cu norvegienii. Echipa a fost dezamăgită de o serie de ștergeri la finalul întâlnirii, ceea ce a permis danezilor să câștige avantajul.

După înfrângerea din meciul cu norvegienii, sportivii noștri s-au adunat și și-au întărit apărarea. Pe parcursul primei perioade au reușit să țină departe inamicul. Danezii nu au încetinit însă ritmul jocului și deja în minutul 25 Madsen i-a pasat mingea lui Storm, care a deschis scorul.

În a treia perioadă, jucătorii de hochei din Belarus au reușit să recupereze. Aici, datorită muncii coordonate a sportivilor noștri, Alexander Levko a reușit să înscrie pucul. Cu toate acestea, bielorușii nu au reușit să-și consolideze succesul cu un punct câștigător. În prelungiri, atacantul Igor Karabanov a fost eliminat pentru două minute pentru deplasare. Și literalmente la 35 de secunde după ce a părăsit patinoarul, jucătorul de hochei danez Daniel Nielsen a marcat golul victoriei.

„Echipa a acționat mult mai disciplinat în comparație cu meciul cu norvegieni, în care ștergerile au fost unul dintre factorii determinanți în înfrângere”, a spus Dave Lewis după meci, a subliniat că subalternii lui s-au dedicat complet jocului , Andrușcenko a luat pe gheață cu o accidentare primită în a doua perioadă, jucătorul de hochei a încheiat jocul cu nasul rupt.

Să vă reamintim că astăzi, 7 februarie, la ora 19:00 ora noastră, echipa Belarusului va juca alături de hocheiști francezi. La turneul internațional Metal Euro Ice Hockey Challenge de la Copenhaga, jucătorii noștri de hochei au pierdut în prelungiri în fața echipei daneze – 1:2.

Să vă reamintim că astăzi, 7 februarie, la ora 19:00 ora noastră, echipa Belarusului va juca alături de hocheiști francezi.