VC „Stroitel” a ajuns în mod senzațional în sferturile de finală ale Cupei Challenge

În meciul retur din optimile de finală ale Cupei CEV dintre echipele de volei de la Minsk „Stroitel” și „Nizhny Novgorod „Guberniya””, jucătorii capitalei au câștigat, a spus antrenorul „Stroitel” Alexander Singaevsky.

Să remarcăm că în ultimul joc de la Minsk, „Guberniya” a fost învinsă cu scorul de 1:3.

Pentru a trece în etapa următoare, voleibaliştii din Gubernia au fost nevoiţi să-l învingă pe Stroitel cu scorul de 3:0 sau 3:1 pentru ca apoi să se impună în setul de aur. Dar locuitorii Nijni Novgorod nu au reușit să facă acest lucru. În ciuda victoriei în acest meci din optimile de finală ale Cupei Challenge, pe baza sumei a 2 întâlniri, Guberniya nu a reușit să marcheze numărul necesar de puncte și nu a reușit să avanseze în runda următoare a turneului.

Pe baza sumei a 2 jocuri, Stroitel Minsk a câștigat dreptul de a ajunge în sferturile de finală.