Dakar 2015: MAZ-urile trec cu succes cel mai dificil raid de raliu din lume

Echipa belarusă „MAZ-SPORTauto”, concurând în grupa de camioane în raliul-raid Dakar 2015, a ajuns în sfârșit la finalul penultimei etape, care a devenit a 12-a.

Belarusii au ocupat locurile 14, 16 și 24 de onoare. Anul acesta, cea mai înaltă poziție (a 14-a) a fost ocupată de echipajul al cărui pilot era Alexander Vasilevsky. Echipa lui Alexandru mai include: mecanicul Anton Zaporoshchenko și navigatorul Valery Kozlovsky.

Echipajul a fost prezentat sub numărul 535, acest echipaj pretinzând că se află în top zece conform rezultatelor competiției generale. Echipa a terminat cu un timp de 3 ore și 50 de minute, distanța față de spălătorie a fost de 16 minute și 33 de secunde, menținând astfel poziția a 9-a în „absolut” înainte de competiția finală.

Cei mai apropiați urmăritori ai lui Vasilevsky sunt echipajul pilotului olandez Gerard de Rooy. La a 12-a etapă, Roy era pe locul 3, apoi era la doar 28 de secunde în spatele câștigătorului. În acest moment, Vasilevsky și Roy sunt despărțiți de un decalaj de doar 2,5 minute.

În ziua precedentă de competiție, echipajul lui Vasilevsky a oferit de două ori sprijin echipajelor care au avut probleme pe pistă. Organizatorii raidului au retras timpul petrecut ajutând echipa belarusă.

Cea de-a doua echipă din Belarus, numărul de curse 510, pilotată de Serghei Vyazovich (echipă include navigatorul Pavel Garanin și mecanicul Andrei Zhigulin) a terminat pe locul 16 cu un stoc de 18 minute și 1 secundă.

Al treilea echipaj din Belarus, condus de Vladimir Vasilevsky, a ocupat locul 24 (echipă: navigatorul Dmitri Vikhrenko și mecanicul Alexey Neverovich, numărul 560), distanța față de lider a fost de 26 de minute și 22 de secunde. Câștigătorul în grupul de marfă a fost echipajul olandez al lui Hans Stacy.

În clasamentul general, Vasilevsky păstrează locul 41 (+54 ore 45 minute 12 secunde). Câștigătorii etapei a 12-a a competiției actuale în restul grupelor de vehicule sunt: ​​echipajul australian Toby Price pentru motocicliști, echipa lui Christophe Declercq pentru quad cicliști, precum și pilotul argentinian Orlando Terranova în competiția de off-road. În tabelul principal al motocicliștilor, liderul este echipajul spaniol al lui Marc Coma, în ATV-uri – echipa poloneză a lui Rafal Sonic, iar în SUV-uri – pilotul din Qatar, Nasser-Saleh Al-Atti.

Organizatorii au promis că etapa finală, ca și până acum, nu va fi greu de finalizat. Călăreții vor trebui să parcurgă 174 km. pe probe speciale, precum și 219 km. conform legăturii.