Cinci belaruși vor concura la Campionatele Mondiale de Freestyle

Pe 14 ianuarie 2015, la Kreischberg, Austria, au început Campionatele Mondiale de schi freestyle, snowboard și ski cross.

5 bieloruși vor lua parte la competiții la o singură disciplină de freestyle – acrobația la schi. Printre jumătatea puternică a umanității, Denis Osipov, Maxim Gustik și Stanislav Gladchenko se vor lupta pentru o medalie

La femei, Alexandra Romanovskaya și Anna Guskova vor concura pentru premiile campionatului.

În sezonul care tocmai a început, sportivii echipei naționale a Republicii Belarus au câștigat deja mai multe premii. Astfel, la etapa Cupei Europene de la Ruka (Finlanda), Alexandra Romanovskaya și Anna Guskova au devenit medaliate cu bronz la competițiile internaționale.

Maxim Gustik a ocupat locul 4 în protocolul final la prima etapă a Cupei Mondiale de la Beijing (China). Denis Osipov a ocupat locul 6 final.

În competiția feminină din prima etapă a Cupei Mondiale de la Beijing, Anna Guskova a ocupat locul 5 în primele șase.

Anna Guskova, Denis Osipov și Maxim Gustik au devenit medaliați cu bronz în competiția pe echipe.

A doua etapă a Cupei Mondiale, desfășurată săptămâna trecută în Deer Valley (SUA), era planificată să fie ratată de sportivii autohtoni.

Reglementările pentru competițiile Campionatului Mondial diferă de etapele Cupei Mondiale. În calificări, participanții la competiție vor face două încercări, în urma cărora cei 12 cei mai puternici vor fi selectați pentru etapa decisivă. În Finala 1, cei patru sportivi cu cele mai proaste rezultate vor fi eliminați. După Finala 2, vor mai rămâne doar 6 candidați pentru premii, care vor fi extrași în Finala 3.

Lupta pentru medalii va avea loc pe parcursul a 2 zile, nu doar una.

Competițiile la disciplinele rămase ale viitoarelor Campionate Mondiale de schi freestyle, snowboard și ski cross vor continua până pe 25 ianuarie 2015.