Daria Domracheva a devenit a doua sportivă a anului 2014 conform Asociației Internaționale de Presă Sportivă

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams a fost recunoscută drept cea mai bună sportivă a anului 2014 conform Asociației Internaționale a Presei Sportive (AIPS), biatleta din Belarus, de trei ori campioană a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, Daria Domracheva a ocupat locul 2. Jurnalişti, membri ai AIPS, din 91 de ţări, inclusiv Belarus, au participat la determinarea celui mai bun sportiv al anului.

Potrivit rezultatelor votării, Serena Williams, care a câștigat șapte turnee în 2014, inclusiv turneul US Open de Grand Slam la simplu feminin, a primit 843 de voturi (21,43%). 483 (12,28%) reprezentanți ai presei s-au pronunțat în sprijinul Daria Domracheva. Schioarea norvegiană Marit Bjorgen a ocupat locul trei cu 473 (12,03%).

Pe lângă cel mai bun sportiv, membrii AIPS au determinat câștigătorii dintre sportivi și echipe. Portarul echipei germane de fotbal, Manuel Neuer, a câștigat în rândul bărbaților cu 601 (14,84%). Pe locul doi se află tenismanul elvețian Roger Federer – 537 (13,26%), pe locul trei se află fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo – 518 (12,79%).

Dintre echipele sportive, naționala de fotbal a Germaniei a fost în afara competiției, câștigând Cupa Mondială 2014 – 1562 (39,36%). Ea a fost însoțită în primele trei de actuala câștigătoare a Ligii Campionilor UEFA și triumfătoarea recentei Cupe Mondiale a Cluburilor, Real Madrid spaniol (489 (12,55%), precum și echipa națională de tenis a Elveției – 310 (7,81%). ), care a câștigat Cupa Davis.

Potrivit membrilor AIPS, cele mai bune facilităţi de presă din acest an au fost echipate de organizatorii Cupei Mondiale din Brazilia. Jurnaliştii au clasat locurile de muncă specializate de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, Rusia, pe locul doi, iar British Open Tennis Championships de la Wimbledon pe locul trei.

În mod tradițional, AIPS organizează un vot pentru a determina cei mai buni sportivi și echipe la sfârșitul anului.