Echipa de tineret din Belarus a revenit în elita mondială a hocheiului

Pe 18 decembrie 2014, jucătorii de hochei ai echipei de tineret din Belarus (U-20) au câștigat a 4-a victorie consecutivă la Campionatele Mondiale de Tineret din Grupa A, Divizia I, desfășurate în Asiago, Italia, și au câștigat turneul înainte de termen, ceea ce le dă dreptul de a concura între echipele diviziei de elită în 2015 .

Echipa de hochei de tineret din Belarus și-a învins cu încredere concurenții din Norvegia – 5:1.

Echipa lui Pavel Perepekhin a avut avantaj pe tot parcursul meciului și a marcat trei goluri doar în prima repriză. Autorii lor au fost Vyacheslav Fadeev (minutul 14, 16, în majoritate) și Artur Buinitsky (19). În secunda 20 de minute, Vladislav Misnikov (31) a consolidat superioritatea bielorușilor, iar norvegienii l-au înlocuit imediat pe portar.

La începutul perioadei a 3-a, Dmitri Buinitsky (43) a făcut scorul 5:0.

Pentru un atac dur asupra unui adversar în zona capului și gâtului, un jucător de hochei din echipa națională a Norvegiei a câștigat o penalizare de meci. Jucătorii de hochei din Belarus au controlat întregul curs al meciului, dar au permis totuși norvegienilor să marcheze un gol de prestigiu.

Indiferent de rezultatul meciurilor din etapa a 5-a finală, echipa de tineret a Belarusului (U-20) s-a garantat pe locul 1 și s-a calificat în divizia de elită.

Anul viitor, Finlanda va găzdui Campionatele Mondiale de Tineret la divizia de elită. Ultima dată când naționala Belarusului a concurat în elită a fost la Cupa Mondială pentru Tineret din 2007. După despărțirea de ea, echipa a reușit să revină în grupa cea mai puternică abia la a 8-a încercare.