A avut loc meciul pentru Supercupa UEFA. Cine a câștigat trofeul

Miercuri, 11 august, a avut loc în Marea Britanie un meci de fotbal pentru Supercupa UEFA.

Meciul a avut loc pe stadionul Windsor Park din orașul principal al Irlandei de Nord – Belfast.

Ca de obicei, participanții la meci au fost actualii deținători ai celor două principale cupe europene: clubul englez Chelsea (câștigător al Ligii Campionilor) și spaniolul Villarreal (câștigător al Ligii Europa).

Victoria finală a fost câștigată de echipa din Londra, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Primul gol a fost marcat în minutul 27 al meciului. Golul adversarului a fost sigilat de mijlocașul lui Chelsea Hakim Ziyech.

În minutul 73 al meciului, Villarreal a reușit să egaleze scorul. Golul a fost marcat de atacantul Gerard Moreno.

Nu au mai fost goluri în timpul regulamentar. Astfel, primele 90 de minute nu au dezvăluit un câștigător.

În prelungiri, jucătorii nu au reușit să facă nicio mișcare eficientă.

Drept urmare, soarta „super-trofeului” a fost decisă la loviturile de departajare. Jucătorii lui Chelsea au fost mai norocoși aici.

Totuși, startul loteriei fotbalistice nu a mers bine pentru „aristocrați”. Mijlocașul Kai Havertz nu a marcat: mingea a fost salvată de portarul Villarreal Sergio Asenjo.

Cu toate acestea, jucătorii lui Chelsea nu au mai greșit. Însă jucătorii clubului spaniol au ratat de două ori penalty-urile.

Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 1:1 (6:5 la penalty-uri) în favoarea formației engleze.

Este de remarcat faptul că aceasta este deja a doua Supercupă pentru Chelsea. Clubul a câștigat pentru prima dată acest trofeu în 1998.