A doua victorie importantă nu a avut loc: Belarus a pierdut în prelungiri în fața Cehiei la Campionatul Mondial de hochei

Luni, 24 mai, naționala Belarusului a jucat al treilea meci la Campionatul Mondial de hochei, care are loc în Letonia.

Jucătorii de hochei din Belarus au jucat cu echipa națională a Cehiei.

Belarusii au reușit să trimită jocul în prelungiri, dar adversarii lor au marcat golul victoriei. Scorul final este 3:2 în favoarea cehilor.

Protocolul meciului pe site-ul oficial al Federației de Hochei a Republicii Belarus.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis în minutul 26. Belarusul Yegor Sharangovich, care joacă în NHL, s-a remarcat.

Patru minute mai târziu, cehii au reușit să egaleze scorul. Pucul a fost marcat de Jan Kovar.

La finalul perioadei a doua, adversarii bielorușilor au luat conducerea. Golul a marcat Filip Zadina.

În minutul 52, scorul a fost din nou egal. De data aceasta echipa belarusă a lovit poarta adversarilor. Acțiunea efectivă i s-a datorat lui Vladislav Eremenko.

În prelungiri, bielorușii au atacat activ, dar cehii au efectuat cu succes un contraatac și au făcut scorul 3:2 în favoarea lor. Dominik Kubalik a adus victoria echipei cehe.

Clasamentul turneului

În ciuda înfrângerii, echipa belarusă a câștigat un punct în meciul cu cehii. Acest lucru s-a întâmplat din cauza jocului care a intrat în prelungiri.

Acum bielorușii sunt printre primii patru din grupa lor. Echipa națională are 4 puncte în trei meciuri. Anterior, echipa belarusă i-a învins senzațional pe suedezi – 1:0.

Primele trei locuri din Grupa A sunt ocupate de Slovacia, Rusia și Elveția. Danemarca, Republica Cehă, Suedia și Marea Britanie sunt în spatele bielorușilor.

În cadrul fazei grupelor, jucătorii de hochei din Belarus vor juca împotriva Marii Britanii (26 mai), Danemarcei (28 mai), Elveției (30 mai) și Rusiei (1 iunie).