A durat 2 ore și 40 de minute. Sasnovich a ajuns la tabloul principal al turneului de la Cincinnati

Belarusa Alexandra Sasnovich, aflată în prezent pe locul 76 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, a ajuns în tabloul principal al prestigiosului turneu WTA 1000.

Vorbim despre Cincinnati, un oraș din statul american Ohio. Aici au loc aceste competiții cu un fond de premii de 2.788.468 USD.

Compatriotul a luptat cu cea de-a 47-a rachetă a lumii, americanca Alicia Parks, în etapa a doua a calificărilor.

A fost nevoie de trei jocuri și 2 ore și 40 de minute de joc pentru a-l determina pe cel mai puternic.

Dacă în primul set Alexandra a câștigat cu încredere (6:1), atunci în al doilea set a pierdut în departajare cu scorul de 5:7.

În jocul decisiv, s-a ajuns din nou la departajare, dar de data aceasta belarusa s-a dovedit a fi mai bună, provocând o înfrângere completă adversarei ei – 7:0.

Anterior, Sasnovich a învins-o pe românca Ana Bogdan în prima etapă a calificărilor la turneu. Tot în trei jocuri – 6:3, 2:6, 6:1.

Să adăugăm că în curând încă două bieloruze vor ajunge pe terenurile turneului de la Cincinnati – Arina Sabalenka și Victoria Azarenka.

Apropo, aceasta din urmă, cândva prima rachetă din lume, a câștigat aceste competiții în 2013 și 2020.