A fost anunțat primul finalist al Cupei Saleya

Pe 17 august, în prima semifinală a Cupei Saleya, Yunost-Minsk l-a învins pe Grodno Neman cu scorul de 3:0, asigurându-și astfel un bilet la finală.

Încă de la începutul meciului, avantajul echipei Minsk a fost evident: toate cele trei goluri au fost marcate în prima repriză.

În minutul 13, Lopachuk a deschis scorul, iar un minut mai târziu Maltsev a mărit diferența. În minutul 19, Kashkar a marcat al treilea și ultimul puc din acest meci împotriva echipei Grodno.

Trebuie remarcat faptul că „Yunost” din capitală este un câștigător de 5 ori al Cupei Saleya, iar Grodno „Neman” este un câștigător de 3 ori.

A doua semifinalistă va fi stabilită puțin mai târziu: meciul dintre Minsk și Molodechno Dynamo va începe la ora 19:00.

Meciul final și meciul pentru medalia de bronz vor avea loc mâine, 18 august.