A fost o senzație mare. Letonia a învins Suedia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de hochei

O mare senzație s-a întâmplat în faza sfertului de finală a Campionatului Mondial de hochei. Naționala Letoniei a învins favoriții de necontestat – Suedia.

Pentru prima dată în istoria sa, una dintre gazdele actualului turneu va juca în semifinale.

Dar nu le vom vedea pe celelalte gazde – actualii campioni mondiali finlandezi – acolo. Au pierdut 1/4 în fața canadienilor.

Apropo, despre senzații. O altă surpriză foarte tare a avut loc în confruntarea dintre Elveția și Germania.

Acesta din urmă a câștigat pe neașteptate și a ajuns în semifinale. Acolo au mers și americanii și i-au învins pe cehi.

Cât despre Letonia, ei i-au învins pe formidabilii suedezi cu scorul de 3:1. Am câștigat prima repriză cu 1:0, am pierdut-o pe a doua cu același scor și am câștigat a treia cu 2:0.

Printre letonii care au creat poate senzația principală a Cupei Mondiale s-au numărat Dans Lokmelis (minutul 13), Miks Indrasis (46) și Janis Jaks (54).

Singurul gol suedez a fost înregistrat în minutul 30, marcat de Timothy Liljegren.

În semifinale, echipa din statul baltic va concura cu canadienii, care i-au eliminat pe finlandezi din turneu în sferturile de finală.

Echipa germană, care a lăsat Elveția în afara terenului, va înfrunta echipa SUA, care a învins-o pe cehi.

Ambele meciuri de semifinale sunt programate pentru sâmbăta viitoare, 27 mai.