A fost o senzație. Moscova Spartak a pierdut în fața daghestanilor în Cupa Rusiei

O senzație a izbucnit în fotbalul rusesc. După șase meciuri „secate”, Moscova Spartak a pierdut în mod neașteptat.

În mod neașteptat, nu pentru că a pierdut în principiu, ci pentru că daghestanii, care erau evident outsideri, l-au jignit în Cupă.

Evenimentul s-a petrecut în cadrul rundei a 3-a a fazei grupelor din „Calea RPL” a Cupei Rusiei de fotbal.

Belarusul a devenit activ

Dinamo din Makhachkala a venit în vizită la echipa capitalei. Am venit, am văzut și am cucerit. Scorul final al confruntării este 1:0.

Apropo, această victorie a ridicat echipa lui Khasanbi Bidzhiev pe locul doi în Grupa A. Echipa a marcat 6 puncte. Principalii „roș-albi” au același număr.

Singurul gol din meci a fost marcat de Hamid Agalarov, deși din penalty. Evenimentul s-a petrecut în minutul 14.

Este de remarcat activitatea mijlocașului belarus al „alb-albaștrilor” Kirill Zinovich, care a apărut pe teren în minutul 54.

Prin participarea sa directă, Dynamo a creat o serie de momente periculoase la poarta Spartak, în timp ce belarusul însuși a avut o ocazie excelentă de a marca.

În plus, compatriotul său a lucrat eficient în apărare, ridicându-se în mod repetat ca un obstacol de netrecut pentru atacatorii adversari.

Zenit a pierdut

Printre alte meciuri de cupă din 27 august, remarcăm un alt rezultat neașteptat în urma confruntării dintre Akron-ul lui Togliatti și Zenit-ul din Sankt Petersburg.

Prima echipă din loviturile de departajare a învins celebrul club din capitala de nord a Rusiei.

Dar în celelalte două întâlniri nu au existat astfel de surprize.

Astfel, Akhmat Grozny a pierdut cu CSKA Moscova (0:2), iar Fakel Voronezh a pierdut cu Rubin Kazan (0:2).

Astăzi, 28 august, în cadrul Cupei Rusiei, sunt programate să aibă loc întâlniri dintre Orenburg și Rostov și Paris Nijni Novgorod și Krasnodar.

Dinamo Moscova va juca și împotriva lui Krylia Sovetov Samara și a Lokomotivului capitalei împotriva lui Khimki, lângă Moscova.