A fost un meci nebun. Belarusii au jucat cu coreenii și au ajuns în finală

Turneul Internațional de Hochei a șase Națiuni are loc la Budapesta. Echipa națională a Belarusului a câștigat a doua victorie la rând.

Nu doar o victorie – a fost o revenire fantastică, nebună. Pierzând constant în fața echipei asiatice, până la urmă bielorușii au ajuns în finală în ultimele cinci minute ale confruntării.

Echipa lui Mihail Zakharov a pierdut în fața adversarului de trei ori în timpul meciului. Cu trei minute înainte de finalul celei de-a treia perioade, bielorușii au pierdut cu scorul de 3:5, serviciul de presă al Federației Belaruse de Hochei.

Coreenii nu ar fi trebuit să se relaxeze. Adversarul lor a reușit mai întâi să egaleze scorul și apoi, în prelungiri, să smulgă victoria.

Dar la începutul luptei, nimic nu prefigura un rezultat atât de fantastic. Echipa belarusă a luat inițiativa și a fost prima care a „desigilat” poarta adversarilor – a marcat Kogalev.

Cu toate acestea, înainte de pauză, coreenii au reușit să egaleze scorul, iar în a doua perioadă au luat conducerea. Dar Jeff Platt nu a fost de acord cu această stare de lucruri și a restabilit echilibrul. Mai mult, a făcut asta când echipa a jucat în minoritate.

În a treia perioadă, toți cei care au urmărit această confruntare au văzut 6 goluri marcate deodată. La un moment dat, ar fi putut părea că bielorușii nu vor reuși să-i ajungă din urmă pe coreeni, care măriseră avantajul la două goluri.

Mai erau trei minute până la finalul perioadei. Adunându-și toată voința într-un pumn, echipa lui Mihail Zakharov a dat două lovituri care i-au șocat pe coreeni – goluri au marcat Dmitri Buinitsky și Mihail Stefanovich.

Când a fost marcat ultimul gol, bielorușii au jucat fără portar, înlocuiți de un al șaselea jucător de teren.

În prelungiri, adversarii au preferat să nu-și asume riscuri. Cu toate acestea, spre final, Coreea de Sud a decis să-și încerce norocul într-un atac rapid și a întâlnit un răspuns la fel de rapid – Mihail Stefanovich a marcat o dublă și a adus victoria echipei sale.

Astfel, scorul final al confruntării este 6:5. În meciul final al competiției, echipa belarusă va juca fie gazdele, fie franceze. Cu cine exact – seara asta va fi determinată de confruntarea lor cap la cap.