A început calificarea Ligii Conferințelor de Fotbal. Cum au jucat cluburile din Belarus

Au început calificările pentru cele trei mari turnee europene de fotbal – Liga Campionilor, Liga Europa și Liga Conferințelor.

Dinamo Minsk a fost primul care a intrat în luptă – în calificarea pentru Liga Campionilor a jucat un egal fără gol cu ​​armeanul Pyunik.

Joi, 11 iulie, două echipe din Belarus au jucat în primul tur al calificărilor pentru LC – „Isloch” din regiunea Minsk și „Torpedo-BelAZ” din Zhodino.

Debutantul absolut al Cupelor Europei, Isloch, le-a câștigat meciul. Dar locuitorii din Zhodino, care erau mai experimentați în acest sens, au cedat.

Echipa din regiunea Minsk a luptat la San Marino cu echipa locală La Fiorita.

Belarusii au învins gazdele cu un scor minim de 1:0. Alexander Butko a marcat un gol în minutul 34 al meciului.

Meciul retur va avea loc pe 18 iulie în orașul Mezekövesd (Ungaria).

Zhodino Torpedo și-a început campania pentru Cupa Europeană cu o înfrângere – au pierdut în fața Moldovei Milsami cu scorul de 2:4.

Meciul a avut loc în orașul maghiar Szombathely. Până în minutul 30, bielorușii erau „pe foc”, pierzând cu 0:2 – i-au supărat Mamadou Camara și Dan Spataru.

Vadim Pobudei a redus diferența, dar Spataru a restabilit status quo-ul, după care Kamara a marcat din nou.

Numerele finale de pe tabela de marcaj – 2:4 – au fost stabilite de pilotul de torpile Timofey Sharkovsky.

Meciul retur dintre aceste echipe va avea loc în Moldova pe 18 iulie.