A început runda a 2-a a Euro. Cum au jucat germanii, croații și elvețienii

Miercuri, 19 iunie, a început etapa a II-a a Campionatului European de fotbal. Au jucat și gazdele turneului, naționala Germaniei.

Și la Hamburg, în cadrul Grupei B, s-au întâlnit croații și albanezii, care au suferit înfrângerea în primul tur.

Echipele au arătat un joc foarte luminos, plin de multe momente periculoase. Mingile au zburat în poartă de patru ori.

Cum s-a obținut o remiză

Confruntarea s-a încheiat la egalitate – 2:2. În același timp, „damele” au primit deja în minutul 11 ​​- Kazim Lyachi i-a supărat.

Scorul a rămas astfel până în minutul 74, când Andrej Kramaric a restabilit echilibrul.

Două minute mai târziu a fost un alt autogol în acest turneu – Klaus Gyasula a tăiat mingea în propria poartă.

S-ar părea că totul, croații au câștigat. Dar nu! Autorul autogolului a reușit să se răscumpere în minutul 5 de la oprire – 2:2.

Să vă reamintim că în primul tur echipa croată a pierdut în fața Spaniei cu scorul de 0:3, în timp ce albanezii au pierdut în fața italienilor (1:2).

Spania și Italia vor juca astăzi, 20 iunie, pe stadionul din Gelsenkirchen.

triumful german

Ieri, naționala Germaniei a urcat pe terenul de la Stuttgart. Am obținut o a doua victorie și ne-am calificat astfel în playoff.

Nemții i-au învins pe unguri, care au marcat două goluri fără răspuns (Jamal Musiala în minutul 22 și Ilkay Gundogan în minutul 67).

În primul tur, Germania a învins Scoția (5:1), iar Ungaria a fost învinsă de Elveția (1:3).

Un alt autogol

Acesta din urmă s-a întâlnit cu reprezentanții Foggy Albion pe 19 iunie. Ne-am despărțit pașnic – 1:1.

Britanicii au deschis scorul. Adevărat, nu chiar așa ei înșiși.

În minutul 13, un alt autogol de la Euro 2024 (al doilea la Campionatul European cu participarea Scoției) a lovit: Fabian Schär și-a supărat portarul.

În minutul 26, „cruciații” s-au egalat – un gol foarte frumos a fost marcat de Xherdan Shaqiri, care a marcat de la distanță mare.

Echipele nu au mai putut înscrie. Rezultatul întâlnirii lor a fost egalitate 1:1.

În această grupă, după două runde, nemții sunt pe primul loc cu 6 puncte, pe locul doi cu 4 puncte Elveția, pe locul trei (1) și pe ultimul (0) pe Scoția.

Anterior, pentru prima dată în istoria sa, Georgia a jucat la Euro.