Alexandra Sasnovich a învins cea de-a 15-a rachetă a lumii la un turneu de la Madrid

În urma Victoria Azarenka, Alexandra Sasnovich a câștigat un bilet la 1/16 de finală a turneului reprezentativ de la Madrid.

Jucătoarea de tenis din Belarus, într-o luptă grea, a reușit să o învingă pe estonia Anett Kontaveit cu scorul de 0:6, 6:3, 6:2.

Meciul a durat 1 oră 33 de minute. Alexandra noastră Sasnovich nu a mai concurat de la sfârșitul lunii martie, în ciuda faptului că Kontaveit a jucat și a câștigat în această perioadă.

Estonia a dat tonul la începutul jocului. După primul set, pe care Kontaveit l-a câștigat sec, nimeni nu s-a îndoit de victoria ei. Cu toate acestea, Sasnovich și-a adunat voința într-un pumn și a reușit să schimbe valul meciului.

Deja în al doilea și al treilea joc, a doua rachetă a Belarusului a făcut două break-uri în fiecare dintre aceste seturi, ceea ce a dus-o la victorie nu i-a permis estoniei să efectueze un singur serviciu;

În turul doi al competiției, Alexandra Sasnovich o va întâlni pe câștigătoarea meciului, unde vor juca Elise Mertens din Belgia și Anna Karolina Schmidlova din Slovacia.