Alexandra Sasnovich a pierdut în fața Elise Mertens la turneul de categoria Premier de la Toronto

Pe 5 august, jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich (WTA 46) nu a reușit să se califice în optimile de finală ale turneului de categoria Premier de la Toronto.

În meciul de finală 1/32 cu numărul 20 mondial Elise Mertens din Belgia, belarusa, după ce a câștigat cu încredere primul set (6:3), a pierdut inițiativa și a pierdut următoarele două cu scorul de 6:3, 6:1. .

Meciul a durat 1 oră și 50 de minute. Fondul de premii pentru turneul de la Toronto depășește 2,8 milioane de dolari.

Încă doi bieloruși vor începe mâine la acest turneu.

Rivala Arinei Sabalenka, care a urcat pe locul 9 în clasamentul mondial, va fi rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (WTA 44).

Adversara Victoria Azarenka (WTA 39) va fi jucătoarea italiană de tenis Camila Giorgi (WTA 52).