Alimbekova a ajuns a patra la sprintul la etapa de biatlon KM de la Ruhpolding

Pe 12 ianuarie, biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a devenit a patra în cursa de sprint a etapei a șasea a Cupei Mondiale de la Ruhpolding, Germania.

Alimbekova a parcurs fără greșeli o distanță de 7,5 kilometri în 20 de minute și 15 secunde, pierzând jumătate de minut în fața liderului cursei.

Sprintul a fost câștigat de reprezentanta Suediei, Elvira Oeberg, care a parcurs fără greșeli distanța.

Biatletul norvegian Marte Roiseland a primit premiul de argint, pierzând 22 de secunde în fața câștigătorului. Și ea a împușcat curat.

Italiana Dorothea Wierer a câștigat medalia de bronz. De asemenea, ea a completat distanța fără greșeli și a fost cu doar o jumătate de secundă în fața lui Alimbekova.

Restul biatleților din Belarus au arătat următoarele rezultate: Elena Kruchinkina a ocupat locul 13, Anna Sola a ocupat locul 36, Irina Leshchenko a ocupat locul 54, Alina Pilchuk a ocupat locul 64, Irina Kruchinkina a ocupat locul 67.

Mâine este programată cursa de sprint masculin pentru etapa a 6-a a KM din Ruhpolding. Ştafeta feminină va avea loc vineri, iar cea masculină sâmbătă. Cursele de urmărire pentru femei și bărbați vor avea loc duminică.