Alimbekova a ajuns pe locul 6 la sprint la etapa de biatlon KM din Franța, Sola – pe locul 7

Biatletele din Belarus Dinara Alimbekova și Anna Sola au ocupat locurile 6 și 7 în cursa de sprint a etapei a patra a Cupei Mondiale de la Annecy.

Alimbekova a făcut o greșeală și a pierdut 34,7 secunde în fața liderului cursei.

Sola a făcut 2 greșeli și a pierdut 59,8 secunde în fața câștigătorului.

Medalia de aur a fost câștigată de biatletul norvegian Marte Olsbu Røiseland, care a parcurs fără ratare distanța în 20 de minute și 22,2 secunde.

Medaliată cu argint a fost reprezentanta Franței, Anaïs Bescond. Ea a parcurs distanța fără rateuri, cu 17,5 secunde în spatele câștigătoarei.

Medalia de bronz a revenit biatletei austriece Lisa Therese Hauser, la 21,2 secunde de norvegiana. De asemenea, ea nu a făcut nicio greșeală.

Pe lângă Alimbekova și Sola, la cursa de sprint au participat încă 3 biatleți din echipa Belarusului.

Rezultatele lor sunt următoarele: Elena Kruchinkina – locul 32 cu o ratare și un decalaj de un minut și 14,6 secunde, Irina Leshchenko – locul 55 cu două rateuri și un decalaj de un minut și 49,6 secunde, Irina Kruchinkina – locul 66 cu trei penalty-uri și un interval de 2 minute și 11,2 secunde.