Alimbekova a câștigat argintul la startul în masă la etapa de biatlon KM din Italia

Pe 23 ianuarie, biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a câștigat argint în startul în masă al etapei a șaptea a Cupei Mondiale, care s-a încheiat la Antholz, Italia.

La o distanță de 12,5 kilometri cu patru linii de tragere, Alimbekova a făcut o greșeală și a pierdut 3,7 secunde în fața liderului cursei.

Premiul de aur a fost câștigat de reprezentanta Italiei Dorothea Wierer, care a făcut 2 penalty-uri și a arătat un timp de 35 de minute și 58,7 secunde.

O altă biatletă din Belarus, Anna Sola, a câștigat 7 penalty-uri și a ajuns pe locul 26, la 3 minute și 6,4 secunde de lider.

În cursa de ștafetă masculină de 4×7,5 kilometri de astăzi, bielorușii au ocupat locul 12.

Norvegienii au câștigat, rușii au câștigat argint, iar echipa germană a luat bronzul.

Acum, cei mai mari biatleți din lume vor trebui să se pregătească pentru competiția principală a sezonului – Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing.