Am luptat împotriva unui mare mondial. La Campionatul European de handbal, bielorușii au jucat cu spaniolii

În runda principală a Campionatului European din 20 ianuarie, handbalistii din Belarus s-au întâlnit cu giganții mondiali – naționala Spaniei.

În ciuda faptului că compatrioții au jucat destul de bine prima repriză a meciului, aproape la egalitate, până la urmă au pierdut. Și destul de mare – 28:37.

Înainte de aceasta, echipa lui Yuri Shevtsov a pierdut în fața germanilor în turul principal al competiției (23:31), după care a sărbătorit victoria în meciul cu cehii (28:25).

În ceea ce privește echipa Spaniei, în faza preliminară și-a învins toți rivalii – Germania (33:26), Letonia (33:22) și Olanda (36:25). Iar la etapa principală, pe lângă bieloruși, au fost învinși cehii (31:25) și austriecii (30:26).

Spaniolii sunt în prezent în fruntea grupei lor și par serioși să își apere titlul european din 2018.

În ceea ce privește confruntarea cu bielorușii, la începutul jocului Spania pierdea cu 2:5. În mare parte datorită acțiunilor portarului Vyacheslav Soldatenko și atacului eficient al echipei.

La mijlocul primei reprize, spaniolii au egalat jocul. Greșelile belarușilor i-au ajutat în acest sens. Drept urmare, prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim pentru echipa spaniolă – 17:16.

După pauză, din păcate, bielorușii nu au putut demonstra aceeași performanță ca în primele minute ale meciului. Favorita opoziției a început cu încredere să mărească avantajul în scor. Drept urmare, cel mai puternic a câștigat – 37:28.

Naționala Belarusului va juca ultimul meci la acest Euro miercuri, 22 ianuarie. Vor încerca să-i învingă pe austrieci.