Americanul nu a putut rezista. Sabalenka a ajuns în 1/16 de finală la Australian Open

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus și a cincea rachetă a lumii, Arina Sabalenka, continuă să evolueze cu succes pe terenurile din Melbourne.

Unul dintre cele mai prestigioase turnee de Grand Slam, Australian Open, are loc zilele acestea acolo.

În 1/32 de finală, belarusa s-a luptat cu americanca Shelby Rogers, care ocupă locul 51 în clasamentul TOP tenismenilor din lume.

Belarusa și-a învins adversara în două jocuri fără probleme vizibile – 6:3 și 6:1. Victoria compatriotei ei a fost obținută în 1 oră și 28 de minute.

Apropo, în această confruntare, Sabalenka, pentru prima dată într-o perioadă destul de lungă de timp, nu a făcut o singură greșeală dublă la serviciul ei și a servit pentru eliminare de trei ori.

În etapa anterioară a competiției, reprezentanta Belarusului a învins-o pe cehoaica Tereza Martincova (locul 74 în clasament) – 6:1, 6:4.

În 1/16 de finală, Aryna Sabalenka va juca împotriva unei cunoscute sportive din Belgia, Elise Mertens (a 32-a rachetă de pe planetă).

O altă belarusă, câștigătoare de două ori la Australian Open, Victoria Azarenka (24 de ani), a avansat în 1/16 de finală.

Fostul număr unu mondial în 1/32 a învins-o pe argentiniana Nadia Podoroshka (191) – 6:1, 6:0.

În continuare, belarusul va trebui să lupte cu a 13-a rachetă a lumii, americanca Madison Keys.