Anglia și Italia au jucat finala EURO 2020. Cine a câștigat

Duminică, 11 iulie, a avut loc meciul final al Campionatului European de fotbal.

Echipele naționale ale Angliei și Italiei au jucat pe stadionul Wembley din Londra.

Timpul principal al meciului s-a încheiat la egalitate – 1:1. Nu au fost goluri în prelungiri.

Rezultatul întâlnirii a fost decis la loviturile de departajare. Italienii s-au dovedit a fi câștigătorii „loteriei de fotbal” – 3:2, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului

Scorul a fost deschis chiar la începutul meciului. La 117 secunde după fluierul de start, fundașul Angliei Luke Shaw a marcat.

Acțiunea sa eficientă s-a dovedit a fi cel mai rapid gol din istoria campionatului continental de fotbal.

Cu toate acestea, britanicii nu au reușit să înscrie mai mult. Dar italienii au egalat scorul. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 67 al meciului datorită jocului de succes al fundașului Leonardo Bonucci.

În momentul fluierului final scorul era egal – 1:1. Prelungiri s-au încheiat fără goluri marcate.

La loviturile de departajare, norocul a fost de partea italienilor. Loviturile de pedeapsă au fost marcate de Domenico Berardi, Leonardo Bonucci și Federico Bernardeschi.

Englezii au marcat de două ori. Harry Kane și Harry Maguire au făcut-o.

Este de remarcat faptul că portarul Italiei Gianluigi Donnarumma a salvat două goluri. El a fost recunoscut drept cel mai bun jucător al meciului.