Anna Sola a câștigat argint în cursa de urmărire la etapa Biatlon KM din Austria

Biatleta belarusă Anna Sola a câștigat o medalie de argint în cursa de urmărire a etapei a 3-a a Cupei Mondiale de la Hochfilzen, Austria.

Belarusul, care a început primul, a parcurs distanța de 10 kilometri cu trei penalty-uri și a fost la 4,1 secunde de câștigător.

Medalia de aur a fost câștigată de norvegianul Marte Olsbu Røiseland, care a cronometrat 30 de minute și 4,1 secunde cu o singură penalizare.

Premiul de bronz a revenit biatletei suedeze Elvira Oeberg, care a completat distanța cu un penalty și a fost la 23,3 secunde de norvegiană.

O altă belarusă, Dinara Alimbekova, a ocupat locul 4 cu o singură penalizare, la 48,1 secunde de câștigătoare.

La cursa a participat și Irina Leshchenko din echipa belarusă. Ea a terminat pe locul 48 cu trei penalty-uri, la 4 minute și 1 secundă înapoi.

Un total de 56 de biatleți au participat la cursă.