Anna Sola a câștigat argintul la sprint la etapa de biatlon KM din Germania

Biatleta belarusă Anna Sola a câștigat argint în cursa de sprint a etapei a cincea a Cupei Mondiale de la Oberhof, Germania.

La o distanță de 7,5 kilometri cu două linii de tragere, Sola a arătat un timp de 23 de minute și 37,2 secunde, făcând 2 greșeli.

O altă biatletă a naționalei Belarusului, Dinara Alimbekova, s-a oprit la un pas de podium, ajungând pe locul patru cu un rezultat de 23 de minute și 52,7 secunde și două penalty-uri.

Medalia de aur a fost câștigată de biatletul norvegian Marte Olsbu Roiseland, care a completat distanța în 23 de minute și 30,1 secunde cu o singură penalizare. Reprezentanta Franței, Julie Simon, a primit bronz.

Biatleții din Belarus rămași au arătat următoarele rezultate: Irina Leshchenko – locul 16, Elena Kruchinkina – 35, Alina Pilchuk – 42, Irina Kruchinkina – 68.

Biatletul rus Alexander Loginov a câștigat aurul în cursa de sprint de 10 kilometri masculin.

Argintul a revenit liderului clasamentului general al CM, biatletul francez Emilien Jacquelin, bronzul a revenit norvegianei Sturla Lægreid.

Belarusii au arătat următoarele rezultate: Dmitri Lazovsky – locul 27, Roman Eletnov – 39, Anton Smolsky – 46, Nikita Lobastov – 56, Serghei Bocharnikov – 73.

Mâine la Oberhof va avea loc ștafeta unică mixtă și mixtă, iar duminică sunt programate cursele de urmărire pentru bărbați și femei.