Anna Sola a câștigat aurul la etapa de biatlon KM din Austria

Biatleta belarusă Anna Sola a câștigat cursa de sprint a etapei a 3-a a Cupei Mondiale de la Hochfilzen.

Belarusul a parcurs o distanță de 7,5 kilometri cu 2 linii de tragere fără rateuri, arătând un timp de 20 de minute și 44,4 secunde.

Medalia de argint a fost câștigată de reprezentanta Franței, Justine Brezat-Boucher, care a făcut două greșeli și a pierdut 46,8 secunde în fața bielorusei.

Medalia de bronz a fost câștigată de biatletul norvegian Marte Roisland, care a completat distanța fără rateuri, la 50,3 secunde de câștigător.

Pentru Sola, în vârstă de 25 de ani, aceasta este prima victorie din carieră la etapele KM. La începutul sezonului, belarusul a urcat pentru prima dată pe podiumul etapelor de cupă, cucerind bronzul în cursa de sprint de la Östersund.

Restul bielorușilor au arătat astăzi următoarele rezultate: Dinara Alimbekova – locul opt cu un penalty și un decalaj de un minut și 8,1 secunde, Irina Leshchenko – locul 44 cu trei rateuri și un decalaj de două minute și 21,2 secunde, Elena Kruchinkina este pe locul 85 cu patru rateuri și un decalaj de 3 minute și 27,8 secunde, Irina Kruchinkina se află pe locul 95 cu cinci rateuri și un decalaj de 3 minute și 48,9 secunde.

Aceasta este a doua medalie pentru bieloruși la Campionatele Mondiale de biatlon ale zilei: mai devreme Anton Smolsky a câștigat bronzul la sprint.

Mâine femeile vor avea o cursă de ștafetă, iar bărbații vor avea o cursă de urmărire.