Anna Sola a terminat pe locul 4 la sprintul de la Cupa Mondială la biatlon. Acesta este cel mai bun rezultat al echipei din Belarus pentru sezon

Biatleta belarusă Anna Sola a reușit să dea un rezultat ridicat în cursa de sprint a etapei a cincea a Cupei Mondiale la biatlon de la Ruhpolding.

Belarusul a terminat pe locul patru, la 50,1 secunde în spatele câștigătorului, norvegianul Tiril Eckhoff, care a parcurs distanța de 7,5 kilometri în 18 minute și 55,5 secunde.

Acesta este cel mai bun rezultat al echipei din Belarus în acest sezon.

Pentru Anna Sola, cursa de astăzi a fost un adevărat progres: înainte de asta, cel mai bun rezultat personal al sportivei a fost locul 30 la Hochfilzen.

Trebuie menționat că belarusul a parcurs distanța fără nicio greșeală.

Locul al doilea ia biatleta suedeză Hanna Oeberg, la 29,7 secunde de liderul cursei.

Medalia de bronz i-a revenit Italiei Dorothea Wierer, la 36,8 secunde de câștigătoare.

Restul biatleților din Belarus, din păcate, nu au reușit să dea rezultate bune.

Elena Kruchinkina se află pe locul 16, Irina Krivko pe locul 49, iar Irina Kruchinkina pe locul 83.

Cursa de sprint masculin este programată pentru mâine, 16 ianuarie.

Etapa a 5-a a Cupei Mondiale la biatlon se va încheia duminică, 19 ianuarie, cu cursele de urmărire masculin și feminin.