Anton Smolsky a câștigat bronzul la etapa KM la biatlon din Austria

Biatletul belarus Anton Smolsky a câștigat o medalie de bronz în cursa de sprint din etapa a 3-a a Cupei Mondiale de la Hochfilzen, Austria.

Belarusul a parcurs o distanță de 10 kilometri cu două linii de tragere fără rateuri, pierzând 20,5 secunde în fața liderului cursei.

Medalia de aur a fost câștigată de biatletul german Johannes Kühn, care a înregistrat un timp de 26 de minute și 5 secunde, făcând o singură greșeală.

Premiul de argint a fost acordat reprezentantului Suediei, Martin Ponsiluom, care a fost la 14,3 secunde în spatele câștigătorului și a greșit.

Cât despre restul belarușilor, Dmitri Lazovsky a intrat și el în top zece: a ocupat locul nouă, completând distanța fără greșeli și pierzând 40,4 secunde în fața liderului.

Roman Eletnov a ocupat locul 19 cu o penalizare și un decalaj de 55,8 secunde, Serghei Bocharnikov – locul 52 cu o ratare și un decalaj de un minut și 42,5 secunde, Maxim Vorobey – locul 91 cu patru rateuri și un decalaj de două minute și 53,9 secunde.

Un total de 117 biatleți au terminat sprintul.

Mâine va avea loc cursa de urmărire masculină, a treia etapă a Cupei Mondiale se va încheia cu o cursă de ștafetă pe 12 decembrie.