Antrenor: biatleta Yurlova va fi luată în considerare pentru echipa de ștafetă la Campionatele Mondiale

Ieri, 11 martie, la Kontiolahti finlandez a avut loc proba individuală feminină în cadrul Campionatului Mondial de biatlon, câștigătoarea fiind rusoaica Ekaterina Yurlova.

Biatletul a reușit să parcurgă distanța de cincisprezece kilometri cu patru poligoane de tragere fără nicio ratare în 41 de minute și 32,2 secunde.

Biatleta cehă Gabriela Soukalova a câștigat argint (+23,2 secunde, 1 penalty). Biatleta finlandeză Kaisa Mäkäräinen a terminat pe locul al treilea (+24,4 secunde; 2 penalty-uri). Apropo, ea a devenit proprietara micului Glob de cristal la această disciplină.

Atleta belarusă Daria Domracheva a terminat doar pe locul 16 (+2 minute 54,6 secunde). Biatleta a avut ghinion în timpul șuturilor din poziție în picioare D. Domracheva a făcut patru rateuri;

Nici alți reprezentanți ai echipei Belarusului nu au dat cele mai bune rezultate. Nadezhda Pisareva a terminat pe locul 18 (+3 minute 10,7 secunde, 3 rateuri), Irina Krivko a ocupat locul 19 (+3 minute 18,1 secunde, 2 rateuri), Nadezhda Skardino a fost pe locul 20 (+3 minute 22,3 secunde, 3 rateuri), Anastasia Duborezova a terminat pe locul 68 (+6 minute 50,5 secunde, 6 rateuri).

Să remarcăm că biatleta noastră Daria Domracheva continuă să conducă în clasamentul general la Cupa Mondială (914 puncte). Kaisa Mäkäräinen este pe locul doi, la 4 puncte în urmă. Pe locul trei se află cehoaica Veronika Vitkova (710 puncte). Iar pe locul patru, tot la 4 puncte în urmă, se află sportiva ucraineană Valentina Semerenko.

Astăzi, 12 martie, de la ora 19.15, va începe cursa individuală masculină pe o distanță de 20 de kilometri.

Mâine, 13 martie, începe la aceeași oră ștafeta 4×6 kilometri feminin.