Arina Sabalenka a câștigat turneul de la Wuhan

Pe 28 septembrie, prima rachetă din Belarus și a 14-a rachetă din lume, Arina Sabalenka, a câștigat un turneu la Wuhan cu un fond de premii de 2,5 milioane de dolari.

Președintele Belarusului Alexander Lukașenko a felicitat-o ​​pe tenismenă pentru victoria ei.

În finala de simplu, Sabalenka a câștigat în trei seturi împotriva americancei Alison Risk, clasată pe locul 35 în lume, cu scorul de 6:3, 3:6, 6:1.

Meciul a durat o oră și 55 de minute.

Să ne amintim că anul trecut Sabalenka a câștigat și turneul de simplu de la Wuhan: în finală a învins-o pe jucătoarea de tenis din Estonia Anett Kontaveit.

Belarusul are astăzi șanse să mai câștige un titlu, la dublu: în tandem cu belgiana Elise Mertens Sabalenka va juca în finala turneului de la Wuhan cu perechea ruso-chineză Veronika Kudermetova/Yin-Yin Duan.