Arsenal a ajuns în finala Europa League pentru prima dată în 13 ani

Pe 9 mai au fost hotărâți finaliștii Ligii Europa: au fost cluburile londoneze Arsenal și Chelsea.

În meciul retur de astăzi cu Valencia spaniolă, Gunners au dat dovadă de o performanță strălucitoare.

La începutul întâlnirii, spaniolii au efectuat un atac reușit, care s-a încheiat cu golul lui Gameiro în minutul 11. Doar șase minute mai târziu, Aubameyang a reușit să egaleze. În repriza secundă, Arsenal a luat conducerea grație unui gol al lui Lacazette, apoi Gameiro și-a recăpătat echilibrul. Hat-trick-ul lui Obmayang a adus victoria Gunnerilor.

Să vă reamintim că Arsenal a câștigat prima semifinală cu scorul de 3:1.

Cel de-al doilea finalist, londoneza Chelsea, a învins Eintracht Frankfurt la penalty-uri.

Ultima dată când Arsenal a jucat în finala Ligii Europa a fost acum 13 ani: în sezonul 2005/06, Gunners au pierdut cu Barcelona cu scorul de 1:2.