Arsenal a fost eliminat din Europa League

Una dintre favoritele Ligii Europa, Arsenalul londonez, și-a încheiat performanța din turneu în faza de 1/8 de finală.

Acest lucru s-a întâmplat după o înfrângere (pe teren propriu, 1:2) cu Sporting Lisabona la loviturile de departajare.

Primul meci dintre aceste echipe din Portugalia cu o săptămână mai devreme s-a încheiat la egalitate – 2:2.

Dar al doilea meci a început promițător pentru clubul londonez: Granit Xhaka a marcat în minutul 19.

Cu toate acestea, în minutul 62, Pedro Goncalves a restabilit echilibrul în scor cu o lovitură de la distanță.

Timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate – 1:1.

Deoarece golurile în deplasare nu sunt acum luate în calcul (anterior, într-o astfel de situație, Arsenal ar fi avansat mai mult din cauza mai multor goluri în deplasare), publicul a văzut o lovitură de penalty.

Portughezii au fost mai norocoși în spargerea loviturilor de la 11 metri. Ei au fost cei care au avansat la următoarea etapă a turneului.

Alături de ei, în sferturile de finală au participat jucători de la Juventus, Roma, Sevilla, Union, Bayer Leverkusen, Manchester United și Feyenoord.