Aruncatorul de ciocan din Belarus a ocupat locul 2 în meciul Europa-SUA

A doua zi competitivă a meciului de atletism dintre echipele de pe două continente – Europa și SUA – continuă. Sportivii concurează la Minsk pe stadionul Dinamo.

Nu cu mult timp în urmă, a jucat și aruncătoarea de ciocane din Belarus Anna Malyshchik. Ea a ocupat locul doi.

În cea mai bună încercare, Anna a trimis proiectilul 72 de metri și 70 de centimetri. Doar atleta poloneză Joanna Fedorov a arătat cel mai bun rezultat – 74 de metri 34 de centimetri.

Locul trei a fost ocupat de reprezentanta Statelor Unite Brooke Andersen – 72 metri 59 centimetri.

După finalizarea competiției, belarusa a spus că speră să dea cel mai bun rezultat, dar, din păcate, nu a câștigat.

Acum Malyshchik intenționează să continue pregătirea pentru viitoarele Campionate Mondiale.

Să adăugăm că pe baza rezultatelor a 22 de tipuri de programe, echipa europeană este în frunte cu 413 puncte marcate. Americanii au 374 de puncte.