Aryna Sabalenka a ajuns în finala turneului de la Indian Wells: împotriva cui va juca?

Belarusa Aryna Sabalenka a ajuns în finala turneului de tenis de la American Indian Wells.

Să vă reamintim că fondul de premii al turneului este de 8,8 milioane de dolari. S-a cunoscut cu cine va concura Sabalenka pentru dreptul de a ajunge în finala competiției.

Înainte de aceasta, jucătoarea de tenis din Belarus a învins-o pe atleta greacă Maria Sakkari, care se află pe locul 7 în clasamentul WTA.

Arina a câștigat în două jocuri cu scorul de 6:2 și 6:3, durata totală a meciului a fost de 1 oră 25 de minute.

Chiar și mai devreme, Sabalenka a învins-o pe rusoaica Evgenia Rodina, ucraineana Lesya Tsurenko, precum și pe cehoaica Barbora Krejcikova și Coco Gauff din SUA.

În meciul decisiv al competiției, Arina Sabalenka se va întâlni cu o sportivă din Kazahstan Elena Rybakina.

Ea, la rândul ei, pe drumul spre victorie a lăsat-o în urmă pe numărul unu mondial Iga Swiatek din Polonia, câștigând în două jocuri cu scorul de 6:2 și 6:2.