Aryna Sabalenka a început cu o victorie la turneul de la Miami

Belarusa Arina Sabalenka și-a început cu succes performanța la turneul de tenis de la Miami.

În meciul 1/32 de finală, sportiva din Belarus a învins-o pe reprezentanta Spaniei, Paula Badosa.

În 1/6 de finală, Sabalenka va juca cu reprezentanta Ucrainei Angelina Kalinina, relatează.

Este de remarcat faptul că viitoarea rivală a belarusului a câștigat în 1/32 de finală fosta primă rachetă a lumii, daneza Caroline Wozniacki.

Desfășurarea meciului Sabalenka – Badosa

Belarusa, clasată pe locul doi în clasamentul WTA, avea nevoie de două seturi pentru a-și învinge adversara.

Prima repriză a meciului s-a încheiat cu scorul de 6:4 în favoarea lui Sabalenka.

În al doilea set, tenismenul din Belarus a câștigat o victorie și mai convingătoare, pierzând doar trei game-uri în fața lui Badosa.

În 2019, Sabalenka a câștigat turneul de la Miami. Adevărat, la dublu. Apoi belarusul a evoluat împreună cu reprezentanta Belgiei Elise Mertens.

Anterior, o victorie în 1/32 de finală a turneului de la Miami.