Aryna Sabalenka a învins prima rachetă din lume. Belarusul va juca în finala turneului final WTA

Luni, 7 noiembrie, a avut loc în Statele Unite meciul de semifinale a turneului final al Asociației Femeilor de Tenis (WTA).

Jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka a participat la meciul sportiv. Adversara ei a fost poloneza Iga Szwiatek, care în prezent ocupă cel mai înalt loc în clasamentul feminin.

Reprezentanta Belarusului a câștigat, câștigând două seturi și pierzând unul, relatează surse de pe internet.

Durata meciului a fost de 2 ore 7 minute. Primul set i-a revenit bielorusei – 6:2. Setul secund s-a încheiat cu același scor, dar în favoarea reprezentantei Poloniei.

A treia decisivă a meciului a fost triumfătoare pentru Aryna Sabalenka – 6:1.

Cine va juca Sabalenka în finală?

Victoria din semifinala a permis belarusului să ajungă în finala turneului final.

În meciul decisiv, Sabalenka va juca împotriva reprezentantei Franței, Caroline Garcia, care a învins-o pe Maria Sakkari din Grecia în a doua semifinală – 6:3, 6:2.

Garcia se află în prezent pe locul șase în clasamentul WTA, în timp ce Sabalenka este pe locul șapte.