Aryna Sabalenka a pierdut în fața Petrei Martic în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhou

Pe 13 septembrie, tenismenul belarus Aryna Sabalenka nu a reușit să se califice în semifinalele turneului de la Shenzhou.

Rivala primei rachete a Belarusului și a celei de-a 13-a rachete mondiale din 1/4 de finală a fost croata Petra Martic, care ocupă locul 23 în clasamentul mondial.

În primul set, Sabalenka a pierdut cu scorul de 5:7, iar al doilea a câștigat cu un scor similar.

În setul decisiv, croatul a fost mai puternic cu scorul de 6:4. Duelul intens a durat două ore și patruzeci de minute.

Pentru Sabalenka acesta a fost al doilea meci al zilei. Dimineața, în meciul pentru ajungerea în sferturi, a câștigat o victorie încrezătoare în două seturi în fața jucătoarei letone Elena Ostapenko (WTA 75) cu scorul de 6:1, 6:2.